13 collu MacBook Pro 2018 – patiešām Pro | TESTS - iMagazine
imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Mēs izmēģinājām iPhone XR!

Uzziniet mūsu viedokli par to

13 collu MacBook Pro 2018 – patiešām Pro | TESTS


Beidzot tirgū ir parādījušies jaunākie MacBook Pro datori. Tikko kā radās iespēja, mēs ķērāmies pie to testēšanas, cenzdamies izpētīt, vai tie darbojas tik labi kā solīts. Mēs bijām patiešām apmierināti ar testēšanas rezultātiem!

2016. gadā Apple pieņēma drosmīgu lēmumu un radikāli izmainīja MacBook Pro produktu līniju. Izmaiņas skāra ne tikai šo datoru dizainu, bet arī tādas detaļas kā klaviatūru (tika ieviests Butterfly mehānisms), portu skaitu un kvalitāti, kā arī klasisko, iepriekš klaviatūrā iestrādāto funkciju pogu joslu, kura 2016. gada jaunajos modeļos tika aizvietota ar Touch Bar.

No vienas puses, lielas nepieciešamības veikt šādus soļus nebija, jo arī iepriekšējās MacBook Pro versijas tirgū guva lieliskus panākumus. Bet vienmēr pastāv iespējas izaugsmei. Kā jau varējām gaidīt, visi lietotāji dalījās divās grupās: daļa patiešām priecājās par atjauninātajiem datoriem, taču otra daļa par Apple jauno darbības virzienu nebūt nebija sajūsmā.

Kritika pārsvarā gadījumu tika izteikta par šo datoru vērtības un cenas attiecību, tomēr arī Touch Bar josla, jaunā klaviatūra un fakts, ka vienīgie pieejamie bija USB-C porti, nespēja iekvēlināt pārāk lielu skaitu siržu. Par cenām strīdēties bija pilnīgi nevajadzīgi. Apple cenas nekad nav bijušas zemas, it īpaši Eiropā, kur tiek piemērots PVN nodoklis un ir aktuāls valūtas maiņas kursa risks. Kopumā, pieprasījuma un piedāvājuma likumi joprojām ir spēkā: lai pārliecinātu iegādāties kādu produktu, pircējiem neviens nedraud ar šaujamieročiem. Ja produkts ir tā cenas vērts, cilvēki to pērk. Ja tā nebūtu, tad Apple būtu vajadzējis pārskatīt savu produktu cenu stratēģiju.

Tikmēr par šo datoru veiktspēju izteiktā kritika bija jau saprātīgāka – pēc manām domām, galvenokārt ierīču nosaukuma neprecizitātes dēļ. Pat ja ar Touch Bar aprīkotie Pro pamata modeļi nebija pārlieku jaudīgi, kvalitatīvāko šīs sērijas modeļu veiktspēja bija patiešām lieliska. Tomēr, ņemot vērā to, cik intensīvai lietošanai šie datori bija paredzēti, ar Touch Bar joslu neaprīkoto Pro modeļu uzbūve bija samērā vāja.

Attiecībā uz to, ka šajā datorā ir iestrādāti tikai USB-C porti, mūsu jūtas ir stipri dalītas. No vienas puses, šī tehnoloģija ir par vairākām pakāpēm kvalitatīvāka nekā iepriekšējās tās versijas. No otras puses, pat ja šīs izmaiņas tika ieviestas jau pirms diviem gadiem, pasaule joprojām nav gatava pārejai uz USB-C standartu. Tas pamatīgi sašaurina iespējas šos datorus izmantot profesionālā darbībā, tomēr, apbruņojoties ar pāris adapteriem, jūs varēsiet pilnvērtīgi strādāt.

Butterfly klaviatūras mehānisms var patikt vai nepatikt, tas ir gaumes jautājums. Saskaņā ar manu pieredzi, ja jūs pie tā pieradīsiet, tad vairs nevēlēsities lietot citu veidu klaviatūras. Tomēr saprotami šķiet arī tas, ka daļai lietotāju pie šī tipa klaviatūrām pierast nav izdevies. Rakstīšanas skaļums (vai, drīzāk, skaņas tonis) varētu šķist neparasts, tomēr pie tā pierast ir gluži viegli.

Jūs varētu jautāt: kādēļ šī raksta ievads ir tik garš? Pēc pusotru dienu ilgas intensīvas testēšanas es ar lepnumu varu apgalvot, ka ar 2018. gada Pro sērijas datoru Apple beidzot ir izdevies sasniegt mērķi, kurš tika uzstādīts jau 2016. gada rudenī. Šodien mūsu rokās nonācis uzlabots MacBook dators, kurā novērstas galvenās šo datoru iepriekšējām versijām raksturīgās problēmas un kuru radot Apple nav pieņēmuši kompromisus. Ir radīts tieši tāds dators, kādu Apple to iztēlojās pirms diviem gadiem.

Raksta turpinājumā varēsiet iepazīties ar detalizētu mūsu veiktās testēšanas izklāstu, kurā esmu uzsvēris visus uzlabojumus, kurus uzskatījām par nozīmīgiem MacBook Pro sērijas attīstībā.

Veiktspēja

Galvenās izmaiņas šī datora jaunākajā versijā ir veiktas tā iekšienē. Ierīces dizains nav īpaši mainījies. Ja neskaitām par pāris milimetriem garākos skaļruņus pārsedzošos režģus, tad šie datori sevišķi neatšķiras no 2017. gada MacBook Pro. Taču kādas izmaiņas ir piedzīvojusi šī datora iekšējā uzbūve! Šajā versijā Apple iestrādājuši Intel ražotos 8. paaudzes Coffee Lake procesorus. Tā ir augstākās klases tehnoloģija. Turklāt gan šīs sērijas mazāko, gan lielāko datoru procesoriem ir pievienoti katram divi papildu kodoli. Šīs izmaiņas mums sniedz tik jūtamu veiktspējas uzlabojumu, kādu MacBook sērijas produktu lietotāji nav piedzīvojuši pēdējo septiņu gadu laikā.

Salīdzinājumā ar pērnā gada modeļiem, Apple solīja 70% uzlabojumu, tomēr, saskaņā ar Geekbench izpētes rezultātiem, 13 collu ierīces daudzkodolu procesora veiktspēja varētu sasniegt pat 80% uzlabojumu. Ierīcei, kuru testēju es, bija “tikai” 2.3 GHz i5 procesors komplektā ar 8 GB lielu LPDDR3 operatīvo atmiņu. Pat ar to bija pilnīgi pietiekami, lai justu spēcīgo veiktspējas uzlabojumu salīdzinājumā ar 2017. gada Pro, kurš bija aprīkots ar 2.3 GHz procesoru.

Jaunā MacBook Pro 13 collu modeļa pamata sastāvā ir 2.7 GHz, 4 kodolu 8. paaudzes Intel Core i7 procesors (ar Turbo Boost iespēju līdz pat 3.8 GHz) un 16 GB 2133 MHz LPDDR2 atmiņa. Ar šādu sastāvu aprīkotais modelis viegli pārspēj 2017. gada 15 collu modeļus. To arī uzrāda etalonuzdevumu testa (benchmark testing) rezultāts.

Pašlaik, šķiet, neizdosies apiet potenciāli briestošo skandālu par MacBook Pro veiktspējas krišanos pārkaršanas dēļ (tas galvenokārt notiek ar 15 collu modeļiem, kas aprīkoti ar i9 procesoriem). Būtu nepareizi noliegt t.s. termālo traucējumu pastāvēšanu. Tomēr testēšanas laikā šis dators nepārkarsa. Pamatā šī nav Apple vaina. Tā ir tikai fizika un šāda veida norises ietekmē arī citus datorus.

Tomēr būtu vajadzīgs ar tehnoloģijas attīstīšanas palīdzību šo problēmu novērst. Jā, citādāka dzesēšanas sistēma jau tagad varētu to atrisināt, taču tādā gadījumā mēs būtu spiesti atvadīties no skaistā dizaina, kas vienmēr ir bijis viena no Apple galvenajām iezīmēm. Jāatzīst, pārkaršanas problēma mūs sevišķi netraucē. Pēc mūsu domām, tai par spīti, šie tik un tā ir paši jaudīgākie līdz šim radītie MacBook Pro datori, turklāt to dizains, tāpat kā iepriekš, ir lielisks.

Klaviatūra

Trešās paaudzes Butterfly mehānisma klaviatūras ieviešana nav sevišķi iespaidīgs jaunums, taču vērtīgs gan. Lai arī tās lietošana sajūtu līmenī ir tāda pati kā to iepriekšējo versiju lietošana – neliela taustiņu kustības amplitūda, LED taustiņu izgaismojums, utt. –, klaviatūras iekšienē notikušas pamatīgas pārmaiņas.

Šajā versijā zem klaviatūras Apple ir iestrādājuši plānu silikona slānīti. Saskaņā ar nopludinātu uzņēmuma darbiniekiem pieejamu dokumentāciju, silikona slāņa galvenais uzdevums ir neļaut klaviatūras iekšienē nokļūt netīrumiem – piemēram, drupačām, kafijai, Cēzara salātiem – un novērst taustiņu salipšanu. Ņemot vērā to, ka šīs problēmas risināšanai Apple iepriekš nācās uzsākt atsevišķu servisa programmu, tas ir ļoti nozīmīgs uzlabojums.

Šis jaunums ir arī padarījis rakstīšanu klusāku. Pirmajā mirklī es nejutos pārliecināts, vai taustiņi patiešām skan klusāk, vai arī tas bija īpatnējs placebo efekts, taču pēc vienu dienu ilgas šī datora lietošanas ar pārliecību varu apgalvot, ka šo taustiņu radītā skaņa patiešām ir kļuvusi mazāk uzkrītoša. Silikona kārta arī pasargā jūsu ierīci no tieša kontakta ar dažādiem šķidrumiem, tādēļ tā varētu datora izdzīvošanas iespējas paaugstināt vēl vairāk.

True Tone

2016. gadā, līdz ar 9.7 collu iPad Pro, Apple mūs iepazīstināja ar True Tone: savu jauno displeju tehnoloģiju. Kopš tā laika True Tone ir ticis izmantots jaunākos iPad Pro modeļos, iPhone 8, iPhone 8 Plus un iPhone X trīsvienībā, kā arī pašos jaunākajos MacBook Pro datoros.

Šī tehnoloģija datoru ekrānos darbojas tieši tāpat kā mobilajās ierīcēs: sistēma ekrānā attēlotās krāsas cenšas pielāgot datora tuvākajā apkārtnē valdošajai toņu gammai, liekot datora ekrānā redzamajam attēlam izskatīties dabīgāk. Būtībā šajā gadījumā runa ir par dinamisku Night Shift režīmu un visām tam raksturīgajām pozitīvajām un negatīvajām īpašībām. Es neapgalvoju, ka šīs funkcijas dēļ vien būtu vērts iegādāties šo datoru, tomēr kopumā šāda funkcija MacBook datora lietošanu var padarīt patīkamāku.

T2 mikroshēma, Bluetooth 5.0

Ziņas par T2 mikroshēmu un 5.0 Bluetooth standartu ir patiesas. Par pirmo no tiem un tā labajām īpašībām mēs jau jums stāstījām. Pati iespaidīgākā no funkcijām, uz ko attiecas šīs izmaiņas, ir “Hey Siri” balss komandas, taču arī uzlabotās drošības iespējas ir vērā ņemamas.

Bluetooth 5.0 lietotājiem sniedz dažādas interesantas iespējas, taču tās, diemžēl, darbojas tikai ar šim standartam atbilstošiem aksesuāriem. Piemēram, visas atbilstošās audio ierīces tagad ar datoru komunicēs ar Bluetooth Low Energy režīma starpniecību, kas savukārt labvēlīgi ietekmē akumulatoru. Tomēr pati svarīgākā no Bluetooth 5.0 sniegtajām jaunajām funkcijām ir Dual Audio.

Ar tās palīdzību iespējams vienu un to pašu audio signālu vienlaikus pārraidīt uz divām dažādām ierīcēm. Pēc manām domām, nav vajadzības plašāk paskaidrot šīs iespējas vērtību. Šis standarts arī liks Bluetooth pakalpojumam darboties ātrāk, saīsinās tā reaģēšanas laiku un paplašinās darbības diapazona pārklājumu. Mēs to patiešām ļoti gaidījām. Priecājamies, ka līdztekus iPhone 8, 8 Plus un X, arī jaunajos MacBook Pro datoros tagad ir pieejams šī standarta atbalsts.

Kuras no šī datora iezīmēm ir saglabājušās tādas pašas kā iepriekš?

Līdzās jaunajām, spožajām fīčām, daudzas no šim datoram raksturīgajām iezīmēm Apple ir atstājuši neskartas. Viena no tām ir Touch Bar josla, ar kuru man beidzot radās izdevība iepazīties tuvāk. Protams, biju to izmēģinājis jau iepriekš, taču tajā laikā nebija iespējas to testēt, lietojot ilgākā laika posmā. Pēc pusotru dienu ilgas Touch Bar lietošanas es jūtos izbrīnīts par visiem negatīvajiem komentāriem, ko nācies dzirdēt par šo tehnoloģiju.

Es neteiktu, ka par to būtu vērts papildus tērēt naudu, taču kopumā OLED josla darbojas pavisam labi. No vienas puses, tā liek klaviatūrai izskatīties mūsdienīgākai un ar tās palīdzību daudzas patiešām noderīgas funkcijas lietot ir vieglāk. Man radās iespaids, ka, ja es pierastu pie tās regulāras lietošanas un tā kādā no nākamajiem modeļiem tiktu likvidēta, man tās pietrūktu. Kā vienīgo traucējošo parādību novēroju to, ka Escape poga ir pārcelta no klaviatūras uz Touch Bar joslu: ieraduma dēļ mans mazais pirkstiņš piezemējās vietā, kur šīs pogas vairs nav. Tomēr esmu samērā pārliecināts, ka no šī ieraduma ātri vien būtu iespējams atbrīvoties.

Kā jau varējām gaidīt, datorā iestrādātie porti nav mainījušies nemaz. Pēc divus gadus ilga šo datoru lietošanas perioda laikam pat neviens Dievs vairs nespētu likt Apple mainīt viņu savulaik pieņemto lēmumu likvidēt SD karšu lasītāju, MagSafe lādētāju vai klasiskās USB ligzdas. Pirmajam šo izmaiņu izraisītajam šokam esam tikuši pāri, tādēļ nav vērts to atsevišķi daudz apspriest. Tomēr nozīmīgi būtu pieminēt to, ka iepriekšējo divu portu vietā tagad visi četri 13 collu modelī iestrādātie porti atbalsta Thunderbolt 3 savienojumu.

Kopsavilkums

Nobeigumā es varu atkārtot jau iepriekš teikto: šis atjauninājums MacBook Pro sērijas datorus padarīja tādus, kādiem tiem vienmēr vajadzēja būt. Pateicoties veiktspējas uzlabojumam, 13 collu modelis patiešām ir iekļuvis ekskluzīvajā līgā līdzās citām ierīcēm, kuras varam ieteikt izmantošanai profesionālā darbībā. Šķiet, T2 mikroshēma, True Tone displejs un Bluetooth 5.0 ir papildinājumi, kuri atstās nopietnu iespaidu uz šī datora ikdienišķās lietošanas pieredzi.

Trešās paaudzes Butterfly klaviatūra ir jauks piemērs tam, kā tikai divu gadu laikā iespējams veiksmīgi atrisināt kādas ierīces pirmajā versijā aktuālās problēmas, piemēram, rakstīšanas radīto troksni un viegli salīpošos taustiņus.

Beigu beigās galvenās šī datora iezīmes ir saglabājušās neskartas. Uzņēmums nav izlēmis ieviest papildu portus un Touch Bar josla nav mainījusies pat mazliet. Arī cenas ir tādas pašas kā iepriekš. Turklāt tas ir īpaši jauks pārsteigums tieši tādēļ, ka šis nav gluži parasts, veiktspēju par 10% uzlabojošs atjauninājums. Tam par godu Apple pavisam noteikti būtu varējuši pacelt cenas, tomēr viņi to neizdarīja. Cik labi, ka tā…

Kopumā esmu pilnībā apmierināts ar jauno, uzlaboto ierīci. Vēl varētu tikai vēlēties, lai visi nākotnē gaidāmie ierīču atjauninājumi būtu tik labi…

Apple Inc. (AAPL)