2018. gada 12.9 collu iPad Pro – vai mums vēl ir vajadzīgi datori? | TESTS - iMagazine
imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Mēs izmēģinājām iPhone XR!

Uzziniet mūsu viedokli par to

2018. gada 12.9 collu iPad Pro – vai mums vēl ir vajadzīgi datori? | TESTS


Ja ņemam vērā tā jauno dizainu, iespējas un aksesuārus, vai varam apgalvot, ka iPad ir sasniedzis gana augstu līmeni, lai tas spētu pilnībā aizstāt datoru? Mēs visi labi zinām, ka Apple uz šo jautājumu atbildētu apstiprinoši. Taču kāda būtu atbilde, raugoties no lietotāju pieredzes viedokļa?

Pašlaik mēs dzīvojam iPad Pro trešās paaudzes laikmetā. Pirmās divas paaudzes veikalu plauktus sasniedza divās kārtās. Vispirms 2015. gada rudenī debitēja lielākais, 12.9 collu modelis (toreiz tas vidēji bija lielākais no pieejamajiem iPad planšetdatoriem). Tam 2016. gada pavasarī sekoja tā mazākais “brālis”, 9.7 collu modelis. Pēc mazliet vairāk nekā viena gada, 2017. gada vasarā, tirgū tika laista nākamā paaudze – šoreiz lietotāji ar abām ierīcēm varēja iepazīties vienlaikus. Turpinājumā, mazliet vairāk nekā gadu pēc iepazīšanās ar iepriekšējiem modeļiem, 2018. gada rudenī, mēs ar prieku esam sagaidījuši jaunāko iPad Pro paaudzi. Tomēr turpinājumā minētais jautājums vēl aizvien ir aktuāls:

Vai mums vēl joprojām ir nepieciešami datori? Vai iPad Pro galu galā varētu aizstāt klēpjdatorus?

Saskaņā ar Apple, atbilde uz šo jautājumu nenoliedzami ir apstiprinoša. Viņi šādu nostāju ir pauduši jau kopš dienas, kad šī produktu sērija tika prezentēta pirmo reizi. Par šo tematu ir izveidotas neskaitāmi daudzas reklāmas, taču, iespējams, visslavenākā no tām ir raksta turpinājumā iekļautais klips, kura nobeigumā izskanēja atslēgas frāze “What is a computer?” jeb “Kas ir dators?”.

Pat nepieredzējuši lietotāji jau toreiz juta, ka iepriekš minētais apgalvojums ir pārāk ambiciozs, taču mēs mēģinājām šo tematu aplūkot pamatīgāk. Tādēļ mēs ņēmām pirmās paaudzes iPad Pro (kurā bija instalēta iOS 10 operētājsistēma), Apple Pencil zīmuli un Smart Keyboard tastatūru un centāmies ar to palīdzību aizstāt klēpjdatoru. Mēģinājumu rezultātā jau toreiz guvām secinājumu, kurš neviesa sevišķu pārliecību par šo ierīču iespējām: ar tām aizstāt klēpjdatoru bija iespējams “dažos konkrētos gadījumos”.

Starp visiem pārējiem ierobežojumiem, ar kuriem mēs saskārāmies un kuri mums lika saprast, ka iOS patiešām nav macOS, mēs ņēmām vērā arī aksesuāru lietošanai raksturīgos ierobežojumus un ierīču augstās cenas (kuras turklāt ir patiešām nepieciešams maksāt, ja jūs vēlaties pāriet uz iPad Pro lietošanu nopietnā veidā un arī iegūt tā būtiskākos aksesuārus). Atklāti sakot, mums neizdevās rast skaidru atbildi uz jautājumu, vai šī ierīce patiešām var aizstāt klēpjdatoru, taču mēs drīzāk sliecāmies izvēlēties atbildi “nē” nekā “jā”. Tomēr kopš tā laika ir izstrādāta jauna sistēmas versija iOS 11 aizstāšanai un divas iPad Pro paaudzes, kurās kļuvušas pieejamas arvien labākas iespējas. Tādēļ nozīmīgais jautājums atkal ir kļuvis aktuāls:

Vai šīs paaudzes planšetdatori patiešām spētu neierobežoti daudzos veidos aizstāt klēpjdatorus?


Iesākumā…

Pirms mēģināt sniegt jums pienācīgu atbildi, iesākumā aplūkosim, kādas izmaiņas 2018. gada iPad Pro planšetdatoros ieviestas salīdzinājumā ar iepriekšējo paaudžu modeļiem. Tie daudzos aspektos ir ļoti mainījušies. Es detalizēti neaplūkošu visas mazās izmaiņas. Ja jūs tās interesē, iesakām izlasīt mūsu iepriekš publicēto jaunumu kopsavilkumu. Šajā rakstā koncentrēsimies uz nozīmīgākajiem jautājumiem.

No šī brīža ierīces ekrānu ietver slaidākas apmales. Tās nav tik šauras kā iPhone gadījumā, taču ir padarītas manāmi slaidākas nekā jebkuram no iepriekšējiem iPad modeļiem. Pateicoties tam, ir bijis iespējams samazināt arī ierīces korpusa izmēru kopumā. Kad tika izteiktas pirmās prognozes par planšetdatora dizainu, zvērināti nelaimes pareģi uzreiz steidzās krist panikā:

Kā gan es to varēšu noturēt rokās, ja mani pirksti vienmēr pieskarsies displejam? Variet Apple uzskatīt par mirušu!

Lai viņus nomierinātu, es varu apgalvot: vairāk nekā nedēļu ilgās iPad Pro testēšanas laikā tieši nevienu reizi man negadījās nejauši pieskarties, paritināt ekrāna saturu vai jebkādā citā veidā netīšām iedarboties uz planšetdatoru. Lai gan tā apmale ir šaura, to turēt ir ērti un nevēlamos pieskārienus un ritināšanu Apple bloķē ar kāda programmatūras risinājuma palīdzību. Šīs lietas jums sarežģījumus neradīs.

Vēl viena no būtiskajām izmaiņām ir ierīces dizains kopumā. Alumīnija korpuss ir īpaši plāns, tā rāmja malas, uz ierīci raugoties no malas, ir taisnstūrainas formas un šī ierīce ir pieejama arī Space Gray krāsas variantā. Labi, tas ir gaumes jautājums un esmu pilnīgi pārliecināts, ka daļa lietotāju noteikti priekšroku dod noapaļotām malām, taču, pēc manām domām, tieši šis dizaina variants ir ĪSTAIS. Ir ārkārtīgi lieliska sajūta to turēt rokās vai vienkārši uz to lūkoties, tam pieskarties un būtībā ar to darīt pilnīgi jebko. Pēc manām domām, tas izskatās lieliski, tas neizraisa sāpes lietotāja rokās un tas ir apveltīts ar vislabāko dizainu, kāds līdz šim ir redzēts.

Pēdējais, taču ne mazsvarīgais jaunums, kuru nedrīkstam aizmirst, ir Face ID. Seju atpazīšanas funkcija savu pastāvēšanu ir attaisnojusi daudzos veidos un iPad planšetdatoros to lietot ir tikpat ērti kā iPhone tālruņos. Nemaz nerunājot par to, ka tā darbojas tikpat ātri un efektīvi kā viedtālruņos iekļautā funkcijas versija. Vēl jo labāk ir tas, ka tā darbojas, gan planšetei atrodoties vertikālā, gan horizontālā virzienā, tādēļ jums nebūs nepieciešams grozīt kaklu kā savas kustības pārmērīgi kontrolēt spējīgai pūcei.

via GIPHY

iPad = klēpjdators?

Galu galā, būtiskākais jautājums nav par to, kāds ir izmaiņu galvenais iemesls, bet gan: vai ieviestie jaunumi varētu palīdzēt iPad planšetdatoriem aizstāt klēpjdatorus. Man jāatzīst, ka vismaz 2018. gada iPad Pro modelī ieviestās izmaiņas sevišķi nelīdzēs sasniegt šo mērķi. Stūrainākas korpusa malas noapaļoto vietā nenozīmē, ka šī ierīce būs labāk piemērota nopietna darba veikšanai. Tāpat to nenozīmē arī Face ID, kurš aizstājis Touch ID. Tās visas ir svarīgas un patīkamas papildu īpašības, taču neviena no tām neliks nākotnes bērniem jautāt, kas īsti ir dators.

Lietojot šo ierīci komplektā ar Apple Pencil un Smart Keyboard, teju jau šķiet, ka tuvojamies iepriekš minētajam mērķim. Abas perifērijas ierīces ir tikušas ļoti uzlabotas. Izveidojot Apple Pencil 2, uzņēmumam ir izdevies novērst visus pirmajai šī aksesuāra paaudzei raksturīgos trūkumus. Tagad tā akumulatoru uzlādēt ir viegli un, pateicoties žestu vadībai, darba plūsma ir būtiski uzlabota. Turklāt, lai arī to nav iespējams salīdzināt ar rakstīšanu uz Butterfly tastatūras, rakstīt uz Smart Keyboard ir samērā baudāmi un klusi. Tās lietošanas pieredzē trūkst vienīgi taustiņu fona izgaismojuma.

Vēl būtiskāk ir tas, ka jaunajos iPad Pro (un arī jaunajos aksesuāros) Apple ir iestrādājuši magnētus. Pateicoties tam, gan zīmuli, gan tastatūru mums izdevās planšetdatoram pievienot samērā efektīvi, katru no tiem ar vienas kustības palīdzību. Tas varētu šķist vien sīkums, taču tas norāda, ka, sākot ar šo brīdi, visām iPad perifērijas ierīcēm mums būs iespējams piekļūt tikpat ātri un intuitīvi kā klēpjdatora tastatūrai. Tādēļ noteikti varam uzskatīt, ka esam par vienu soli tuvāk iespējai klēpjdatoru aizstāt ar planšetdatoru.

Starp citu, par perifērijas ierīcēm: tagad 2018. gada iPad Pro ar citām ierīcēm savienojams caur USB-C nevis Lightning pieslēgvietu. Vajadzības gadījumā ar šī risinājuma palīdzību planšetdatoram varētu pieslēgt pat ārējo monitoru. Tādēļ varam uzskatīt, ka iPad ir vēl par soli tuvāk brīdim, kad ar to varēsim aizstāt klēpjdatorus. Manuprāt, būtu derīgi arī pieminēt, ka caur šo konkrēto portu ir iespējams pat uzlādēt iPhone vai Apple Watch akumulatorus. Arī tā ir darbība, kuru iepriekš spēja paveikt tikai klēpjdators. Mazliet paskaitīsim: jā, tas bija jau trešais aspekts, kura dēļ laika gaitā klēpjdatorus varētu būt iespējams aizstāt ar iPad.

Neaizmirstiet arī to, ka kopš testēšanas, kuru veicām 2016. gadā, ir izlaista iOS 11 (un, protams, arī 12) sistēma, kura Apple planšetdatoru lietojamību ir padarījusi krietni piemērotāku darbam. Tagad ir ieviesta iespēja veikt vairākus uzdevumus vienlaikus (multitasking), failu pārvaldnieks, doks un veikti daudzi šiem līdzīgi uzlabojumi. Tie visi ir ļoti nozīmīgi aspekti un, pateicoties tiem, darba veikšana iPad planšetdatorā ir kļuvusi arvien vieglāka.

Tātad šobrīd mums ir pieejams iPad, kura akumulatora darbības laiks pārspēj klēpjdatora akumulatora darbības laiku, tā aparatūra jaudas ziņā ir salīdzināma ar klēpjdatora aparatūru, tas ir vieglāk pārnēsājams un lietošanai vienmēr ir pieejamas tā lieliskās perifērijas ierīces. Tas atbalsta ārējo ekrānu pievienošanu un tā lietotājiem ir pieejamas arī citas USB-C priekšrocības, kā arī operētājsistēma, kurā veikti ievērojami lietojamības uzlabojumi, šīs sistēmas kvalitāti ceļot līdz līmenim, kurš ir krietni augstāks nekā nepieciešams lietošanai brīvajā laikā. Izklausās samērā daudzsološi, vai ne?

Jā, protams, taču ar to tik un tā nepietiek. Pat ja es būtu vēlējies vienu dienu strādāt tikai iPad planšetdatorā, es to vienkārši nespētu. Tā īsti nav planšetes vaina, es drīzāk vainotu iOS sistēmu. Visi uzņēmuma pūliņi līdz šim ir bijuši veltīgi, šī sistēma gluži vienkārši nav piemērota darbam. Labi, ja nu vienīgi es tajā bez problēmām varētu uzrakstīt kādu rakstu.

Tādējādi iPad Pro joprojām nav pietiekami labs, mēs noticētu, ka tas darbarīka lomā varētu pilnvērtīgi aizstāt klēpjdatoru. Jā, šādai iespējamībai tagad esam tuvāk nekā jebkad agrāk, taču pagaidām šajos planšetdatoros nopietni veikt darbu ir gandrīz neiespējami. Protams, gluži tāpat kā agrāk, arī šobrīd ir sastopami izņēmuma gadījumi. Taču kā ir ar funkcijām, kuras klēpjdatoriem visbiežāk uzticam mājās, ārpus darba un brīvajā laikā?

Iespējams, jūs par to nebrīnīsities, taču iepriekš minētajās situācijās iPad Pro ir vairāk nekā ideāli lietojams. Es pat uzdrīkstētos apgalvot, ka lietošanai šādos nolūkos tas ir vēl labāk piemērots nekā klēpjdatori. To ir ārkārtīgi ērti izmantot, lai skatītos filmas, pārlūkotu internetu un spēlētu spēles, tā tastatūra ir ideāli piemērota, lai naktī pirms došanās pie miera mazliet sarakstītos, un ziņas lasīt man labāk patīk tieši šajā ierīcē nevis manā MacBook datorā. Vienīgā problēma ir tāda, ka šo darbību veikšanai diezgan vienādā mērā ir piemēroti teju visi iPad planšetdatori.

Un šī problēma raksturo šo produktu arī kopumā: es nespēju īsti saprast, kādi cilvēki būtu tās mērķa grupā. Tagad mums ir skaidri redzams, ka tā nespēj aizstāt klēpjdatorus, taču tai neizdodas pilnībā aizstāt arī parasto, izklaidējošo iPad. Man rodas iespaids, ka galvenā šīs ierīces mērķa grupa ir tie cilvēki, kuri kā vienu no darba rīkiem ikdienā var izmantot Apple Pencil zīmuli. Tātad mākslinieki, kuri darbojas grafikas nozarē, un fotogrāfi.

Nešaubieties: 2018. gada iPad Pro jau uzreiz kļuva par vienu no manām iemīļotākajām Apple ierīcēm. Man patiešām patīk tā dizains. Tā ekrāns un Face ID funkcija, kā arī Apple Pencil un Smart Keyboard ir lieliski. To turot rokās, patiešām rodas sajūta, ka tā ir augstākās klases tehnoloģija un, ja manu tehnoloģiju iegādes lēmumu pieņemšanas gaitu neietekmētu citi faktori, es patiešām nekavējoties izvēlētos šo ierīci.

Par spīti tam, es gluži vienkārši nespēju pieņemt šīs ierīces sākuma cenu, turklāt, ja mēs tai pievienojam arī Apple Pencil un Smart Keyboard cenas, šāds komplekts kopumā maksātu aptuveni tikpat, cik lētākie no MacBook Pro modeļiem (pat ne Air modeļi). Tādēļ, ņemot vērā, ka iPad Pro aizstāt klēpjdatorus nespēj vai daļā gadījumu to spēj tikai gandrīz, tā iegādē ir vērts ieguldīt tikai tiem, kuri konkrētajā brīdī neraizējas par to, kā savilkt galus kopā, vai arī tiem, kuri iPad Pro uzskata par specializētu sava darba veikšanai nepieciešamu rīku.

Apple Inc. (AAPL)