Ja iečukstēsi Siri "ausī", viņa tev atbildēs maigā balsī - iMagazine
imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Mēs izmēģinājām iPhone XR!

Uzziniet mūsu viedokli par to

Šis ziņojums nav atjaunināts ilgāk par gadu. Lūdzu, ņemiet vērā, ka šī ziņojuma saturs var būt novecojis.

Ja iečukstēsi Siri “ausī”, viņa tev atbildēs maigā balsī


Tā nav aina no gaidāmas cilvēku-mašīnu romantiskās filmas ar Siri galvenajā lomā, bet gan iespējama nākotne. Apple strādā pie tā, lai mēs varētu kaut ko pačukstēt savam virtuālajam asistentam. Tas izklausās muļķīgi, taču varētu būt ļoti noderīgi, turklāt varētu būt īsts izaicinājums kompānijai.

Patents ar nosaukumu “Digital Assistant Providing Whispered Speech” (“Digitālais asistents atbild čukstus”), kurš tika iesniegts 2016.gadā un tagad ir publicēts, pirmajā brīdī var šķist visai dīvains. Kurš gan gribētu čukstēt virtuālajam asistentam? Tomēr, ja tā labi padomā, tas varētu būt noderīgi daudzās situācijās.

Piemēram, ja esi bibliotēkā vai muzejā un vēlies kaut ko pajautāt. Negribētos, lai viss autobuss dzird, kā tu strīdies ar telefonu par dziesmu izvēli. Tava otra pusīte jau aizmigusi, bet vēlies, lai Siri koridorā izslēdz gaismu. Protams, tā nav pirmās nepieciešamības funkcija, tomēr, ja tas ir iespējams, kāpēc gan ne?

Galvenais jautājums – vai Apple šo funkciju spēs realizēt? Nav viegli automātiski noteikt un radīt čukstus. Apple ideja ir izvērtēt ienākošās skaņas amplitūdu (skaļumu) un frekvences veidu (tembru), un no šiem parametriem būtu skaidrs, vai lietotājs čukst.

Ja tā, tad Siri atbildētu čukstus, un ne tikai vienkārši klusi, bet apmēram tādā pašā skaļumā kā lietotājs. Tomēr tam būs vajadzīga funkcija, kas pilnveidos klusās atbildes variācijas, jo čukstēšana nenozīmē tikai klusāku runāšanu.

Čukstēšana ir diezgan īpaša cilvēku spēja artikulēt. Balss krokas var atrasties trīs pozīcijās, kad runājam ierastā skaļumā. Pirmajā pozīcijā izrunājam līdzskaņus un patskaņus. Otrajā izrunājam klusos līdzskaņus, un krokas šajā gadījumā nevibrē. Trešā pozīcija domāta īpaši “h” burta skaņai.


Melnās līnijas vidū ir malas krokām, kur plūst gaiss, un melnie trijstūri apakšā ir artenoīdais skrimslis (Cartilagines arytaenoideae).

Tomēr, kad čukstam, neizmantojam nevienu no iepriekš minētajām pozīcijām, un ir pieņemts, ka tieši čukstēšanai ir vēl ceturtā pozīcija. Parasti gaiss, kas nāk no plaušām, plūst cauri balss krokām neatkarīgi no tā, vai tās vibrē. Taču, kad čukstam, balss krokas pavisam aizveras un artenoīdais skrimslis, kas kontrolē krokas, rada spraugu. Tāpēc čukstēšanas akustiskā struktūra ir pavisam citādāka.


“Hey Siri” frāzes pēdējo divu skaņu (ri) viļņu forma un toņa attēls. Atšķirīgi iekrāsotie punkti un līnijas norāda, kur ierīce varētu noteikt akustiskās īpašības – balss tembru, teikumu beigas un tā tālāk.

Piemēram, runa kļūs trokšņaināka, dažas skaņas pazudīs un skaļums samazināsies (atšķirīgos līmeņos, atkarībā no frekvences diapozona) – tāds ir čukstēšanas mērķis. Tātad Siri ne tikai vajadzēs runāt klusāk, lai čukstētu, bet arī simulēt nepieciešamās runas izmaiņas. Tas pavisam noteikti nav viegli.

Tāpat ir ar čukstu atpazīšanu. Loģiski, process darbojas abos gadījumos, tātad, ja lietotājs čukst, runas akustikas īpašības arī mainās. Balsīgās skaņas ir tās, kuras datoriem ir visvieglāk analizēt un saprast un no kurām iegūt visvairāk informācijas. Šādi var izmērīt balss skaļumu un raksturlielumus, kuri norāda, kāda skaņa un kādā tembrā tiek izrunāta.


“Hey Siri” frāzes pēdējo divu skaņu (ri) viļņu forma un toņa attēls. Var redzēt, ka tā ir trokšņaināka un mazāk sadalīta un datoram ir grūti šo informāciju apstrādāt.

Bet kā jau minējām, tieši balsīgās skaņas iztrūkst, kad čukstam, tāpēc datoriem un dažreiz pat cilvēkiem, ir grūti saprast čukstos pateikto. Tāpēc pastāv iespēja, ka Siri varēs atpazīt, ka lietotājs čukst intensitātes un frekvences veida dēļ, bet nesapratīs, KO lietotājs saka.

Īsāk sakot, šajā projektā ir daudz izaicinājumu, bet, ja tas izdosies, visu cieņu Apple.

Avots: 9to5mac

Apple Inc. (AAPL)